STOWARZYSZENIE NAUCZYCIELI EDUKACJI POCZĄTKOWEJ
KOŁO NR 15 W USTRONIU
PUBLIKACJE CZŁONKÓW KOŁA
 
NASZE PUBLIKACJE
 
ARTYKUŁY
Charakterystyka dziecka w młodszym wieku szkolnym
Wspomagająca rola gier i zabaw dydaktycznych
Przyczyny niepowodzeń szkolnych
Skuteczność wychowania w szkole
Metoda ruchu rozwijającego
 
PROPOZYCJE
Test z zakresu edukacji matematycznej
Wykorzystanie programu PowerPoint w pracy nauczyciela
Organizacja wyjazdu na "zieloną szkołę"
Konkurs ekologiczny dla klas
Zabawy matematyczne
Program komputerowy "Księga zagadek"
Program "Komputer i jego urządzenia"
 
KONSPEKTY
Zajęcia diagnozujące w klasie trzeciej - "Morska wyprawa"
Zajęcia z rodzicami w klasie pierwszej - "Pomysł na nudę"
Zajęcia ruchowe w klasie pierwszej z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów
Zajęcia w klasie trzeciej - "W kraju Anaruka"
Zajęcia w klasie trzeciej - "Dzieci z Bullerbyn"
Zajęcia w klasie pierwszej - "Zabawy z kotem"
Zajęcia w klasie trzecie - "Nasza wycieczka"
Zajęcia w klasie trzeciej - "Prace gospodarskie"
Zajęcia w klasie trzeciej - "Imieniny Pana Fleta"
 
INSCENIZACJE
Dzień Matki
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Nauczyciela
"Szkolne życie"
"Z czego składa się rok?"
Podróż w krainę lektur
"Kłopoty Nochalka"
Mieszkańcy Antarktydy
"Leśne medale"
"M - jak miłość"
Calineczka
Śpiąca Królewna
 
WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE
STRETCHING w przedszkolu
Muzyka Fryderyka Chopina
Szukamy wiosny
Tęcza w kropli wody
Układamy wiosenne bukiety
Andrzejkowe wróżby
Zabawy dramowe
Rozwijanie emocjonalności

 ROZWIJANIE EMOCJONALNOŚCI I KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWYCH POSTAW SPOŁECZNO-MORALNYCH U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI W RAMACH KONFERENCJI METODYCZNEJ
Autor: mgr Jolanta Heller, nauczycielka wychowania przedszkolnego w Przedszkolu nr 7  w Ustroniu

 

Data: 18 I 2007 r.  Miejsce: Przedszkole nr 7 Ustroń

Prowadząca: mgr Jolanta Heller  Grupa wiekowa : 4,5 latki

Temat kompleksowy: „Uczymy się żyć razem”

Temat zajęć: „Jak przyjaciel to przyjaciel”- zabawy dramowe na podstawie opowiadania A.   Kołodziejczyka –rozwijanie empatii i emocjonalności oraz uczucia przyjaźni

Cel główny - rozwijanie emocjonalności i empatii oraz kształtowanie prawidłowych postaw społeczno-moralnych u dzieci i właściwych stosunków interpersonalnych

 Cele operacyjne:

punktor

Dziecko potrafi nazywać uczucia i je rozpoznawać

punktor

Dziecko zna sytuacje, w których można przeżywać nieprzyjemne dla innych emocje

punktor

Dziecko potrafi zmieniać nieprzyjemne sytuacje

punktor

Dziecko stara się panować nad niepożądanymi reakcjami emocjonalnymi

punktor

Dziecko dba o właściwe relacje z innymi

punktor

Dziecko jest zdolne do troski o innych i odczuwania z nim jego uczuć

punktor

Dziecko potrafi nawiązywać prawidłowe relacje z rówieśnikami i rozwijać uczucie przyjaźni

punktor

Dziecko rozumie znaczenie zgodnego współżycia i przyjaźni

 

Metoda: DRAMA

Techniki dramowe:

punktor

Proste doświadczenie

punktor

Wprawka dramatyczna

punktor

Inne formy artystyczne

Forma zajęć:   praca z całą grupą

 Środki dydaktyczne:

punktor

prezentacja CD „ Nasze  emocje”  J. Heller

punktor

worek z pluszakami

punktor

pluszowe postacie z bajki „Kubuś Puchatek”

punktor

talerze perkusyjne

punktor

mikrofon

punktor

koperty z ilustracjami emocji

punktor

rysunek „Prawdziwego przyjaciela”

punktor

nagrania piosenek: „Podajmy sobie ręce”, „W koło, koło na wesoło”, „ Chłopcy i dziewczynki jakie mają minki”, „Gdy smutno ci i źle”, „Szczęścia smak”, „Zróbmy coś dobrego”, muzyka klasyczna „Wesoła zabawa”

punktor

serca z imieniem każdego dziecka

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Część wstępna

  1. Powitanie gości piosenką „Podajmy sobie ręce”

  2. Powitanka dla dzieci „ Mam na imię ...i gdy jestem wesoły to lubię robić tak....”

  3. Rytualne wręczenie dzieciom medali- budowanie pozytywnego obrazu samego siebie

II Część właściwa

1.Zabawa dydaktyczno- ruchowa „Jakie to emocje?”

Dzieci spacerują po sali w rytm muzyki.
W czasie pauzy spoglądają na monitor komputera i określają emocje ( radość, smutek, strach, zdziwienie, złość, miłość, przyjaźń) na podstawie obrazków oraz wyrażają ruchem, gestem, mimiką te emocje. Na zakończenie zabawy śpiewają piosenkę „Chłopcy i dziewczynki jakie mają minki”

2.Skojarzenie z tematem

punktor

Proste doświadczenie- zabawa „Zaczarowany worek”- dzieci wyjmują z worka różne pluszowe zabawki starając się na podstawie kształtu zorientować się jakie to zwierzątko

3.Określenie problemu zajęć

punktor

Nauczycielka zadaje pytanie „Które zabawki do siebie pasują ?”. Dzieci starają się je pogrupować, a następnie określić te, które tworzą grupę przyjaciół?

punktor

Słuchanie fragmentu opowiadania na podstawie tekstu A. Kołodziejczyka „Jak przyjaciel to przyjaciel”:

„Pewnego dnia Prosiaczek wybrał się z wizytą do Kubusia Puchatka. Bardzo się cieszył na spotkania ze swoimi przyjaciółmi. W czasie drogi przez las zaczął padać ulewny deszcz. Prosiaczek schował się pod drzewo. Nagle ujrzał słonia, który wesoło podskakiwał i spacerował po lesie nie przejmując się wcale deszczem. Gdy zbliżył się do prosiaczka, ten zapytał czy może coś dla niego zaśpiewać lub zatańczyć. Słonik chętnie się zgodził, aby Prosiaczek dla niego coś zrobił, ale zaraz potem zapytał uprzejmie: A co ja mogę zrobić dla Ciebie?

Ty możesz być moim parasolem- rzekł Prosiaczek. Słonik się zgodził i poszli dale razem. Gdy dotarli na miejsce, Prosiaczek szybko pobiegł do sowich przyjaciół, a Słonik został  sam.

A ja ? Co ja mam robić? Nieśmiało zapytał Słonik. TY jesteś moim parasolem, więc stój w kącie tak jak każdy parasol. Słonikowi zrobiło się żal, ale stał posłusznie. Widząc , że wszyscy bawią się w pociąg zapytał czy może zostać parowozem, bo przecież jest duży jak parowóz?

NIE! Odpowiedział Prosiaczek i dalej bawili się bez Słonia. Słonik się obraził i odszedł.

A niech tam powiedział Prosiaczek, deszcz i tak już nie pada...”

4.Rozwiązanie problemu

punktor

Wprawka dramatyczna-każde dziecko wyobraża sobie , że jest Słoniem odrzuconym przez przyjaciół i pokazuje ruchem , gestem, mimiką jak się teraz czuje

punktor

„Stop-klatka” -na znak wszyscy pozostają w odgrywanej przez siebie roli nie poruszając się

punktor

„Wywiad” – nauczycielka podchodzi do kolejnych dzieci i i przeprowadza z nimi wywiad, zadając pytania: „Kim jesteś?”, „Jak się czujesz?”, „Co chciałbyś dalej zrobić?”

punktor

Słuchanie kolejnego fragmentu opowiadania:

     „...Następnego dnia Prosiaczek zaprosił swoich przyjaciół do siebie. Było bardzo upalnie i gdy Prosiaczek wyszedł przed dom, zauważył, że jego kwiaty zupełnie zwiędły. Biedne kwiatuszki -muszę je podlać pomyślał i pobiegł po konewkę. Tak się śpieszył, że upuścił konewkę do studni i nie miał czym podlewać. Co robić?

Nagle ujrzał przechodzącego w pobliżu Słonika> Słonik nabrał pełną trąbę wody i sam siebie polewał. Przecież to prawdziwa polewaczka! Polewaczka!

- Ach, bądź tak miły – poprosił Słonika – i podlej moje kwiatki.. Popatrz zupełnie zwiędły. Słonikowi zrobiło się żal kwiatków . Uniósł trąbę do góry i trysnęła prawdziwa tęczowa fontanna na wszystkie kwiaty. Kwiatki od razu ożyły.

- Patrzcie , jaką mam wspaniałą polewaczkę !- przechwalał się Prosiaczek przed przyjaciółmi , którzy akurat zjawili się u Prosiaczka- samopolewającą!

Wszyscy znowu zaczęli się bawić w pociąg. Słonik znowu chciał zostać parowozem.

-Coś Ty? Ktoś Ty?- zdenerwował się Prosiaczek.

_ Ty jesteś moją polewaczką, a polewaczki powinny stać w szopie!

Słonik się obraził i odszedł. Tym razem na zawsze.....”

punktor

 „Poradnik”- dzieci otrzymują koperty z ilustracjami emocji i wyjmują kolejne kartki dotyczące przeżyć Słonika

punktor

 „Tunel myśli” -dzieci stają w dwóch szeregach naprzeciw siebie i powtarzają na głos wszyscy jednocześnie wymyślane przez siebie zdania odczuć Słonika

punktor

Na sygnał wszyscy milkną i tylko zapytane dzieci wypowiadają na głos swoje zdania

punktor

Dzieci łącza się w pary i odgrywają scenkę pocieszania smutnego Słonika

punktor

Dzieci wypowiadają się na temat: co można zrobić , gdy ktoś jest smutny

punktor

Zabawa muzyczno – ruchowa „Gdy smutno ci i źle”

punktor

Słuchanie zakończenia opowiadania:

„...Gdy Słonik odszedł , pozostali przyjaciele Prosiaczka oburzyli się na niego i rzekli – tak się nie traktuje swoich przyjaciół! On zawsze Ci pomaga , a Ty jesteś dla niego taki niemiły! Tak nie można.! Wszyscy się pożegnali i wyszli.

Dopiero teraz Prosiaczek zarumienił się ze wstydu.

Siedział sam w domu i się nudził. Niezbyt przyjemnie jest być samemu. Przypomniał mu się Słonik. Jaki On dobry!

Co zrobić , jeśli obraziło się przyjaciela? Nic prostszego , trzeba iść do niego. Oczywiście trzeba iść do Przyjaciela!

Na zielonej górce siedział sobie  Słonik i układał piosenkę. Do jego piosenki trafił Prosiaczek. Czyż bym chciał go zobaczyć? Tęsknie za nim , pomyślał Słonik. Nagle z gęstwiny wybiegł Prosiaczek.

- Ach, nareszcie przyszedł mój przyjaciel. Dlaczego przyszedłeś? Chciałem Cię przeprosić!

Ty jesteś dla mnie taki dobry , a ja źle się zachowałem! Przepraszam!- Czy pozwolisz , żebym i ja był czymś dla Ciebie. Na przykład bębenkiem? A ja trąbą – ucieszył się Słonik.

I zatrąbili, zabębnili i obaj w zgodzie już żyli.”

5. Uogólnienie

punktor

„Poradnik”- dzieci wyjmują znowu ilustracje z emocjami i pokazują jak teraz czuł się Słonik

punktor

Rozmowa z dziećmi na temat: „ Jak to jest być odtrąconym, odrzuconym przez innych”-odgrywanie scenek dramowych

punktor

Co znaczy powiedzenie „ Prawdziwych przyjaciół poznaje  się w biedzie”.

punktor

Zabawa muzyczno- ruchowa „ Gdy poczujesz szczęścia smak”

III Zakończenie zajęć

punktor

Rundka „Aha”-  mówią czego dowiedziały się na zajęciach.

punktor

Analiza ilustracji „Prawdziwy przyjaciel”- porównywanie dwóch ilustracji –czego brakuje? – co musi mieć przyjaciel ( -głowa, która nigdy nie zapomina,- ręce gotowe do pomocy, -nogi, które pójdą zawsze za przyjacielem, -dobre serce )wręczenie dzieciom serduszek prawdziwego przyjaciela z imieniem każdego dziecka

punktor

Zabawa do muzyki poważnej „Wesoła zabawa”

punktor

Przesłanie iskierki przyjaźni po okręgu.

punktor

Odwrócenie się do gości i śpiew piosenki „Zróbmy coś dobrego”

 
Literatura:
Program autorski „Jesteśmy niepowtarzalni” kształtowanie emocjonalności i budowanie pozytywnego obrazu samego siebie J. Heller
Program autorski „Uczymy się żyć razem”-kształtowanie postaw społeczno-moralnych i stosunków interpersonalnych poprze pracę z dramą J. Heller
Program edukacyjny –profilaktyka uzależnień  A. Kołodziejczyk
„Drama w wychowaniu dzieci i młodzieży” B. Way
„Drama a kształtowanie orientacji przestrzennej i stymulowanie rozwoju emocjonalnego’ (W:)
Edukacja w przedszkolu Wydawnictwo RAABE
„Kształtowanie empatii poprzez dramę” (W:) edukacja w Przedszkolu Wydawnictwo RAABE